Vše nejlepší do nového roku 2020! Letošní vánoce jsme si sněhu moc neužili, tak se alespoň pokochejte různorodostí sněhových vloček znázorněných na tomto mědirytu. Jak prohlásil Wilson Bentley: „Sněhové vločky jsou maličké zázraky nekonečné krásy, na světě s nějvětší pravděpodobností nenajdete dvě naprosto stejné.“
Existuje celá řada rytin, v tomto případě jde o mědiryt – nejstarší a zároveň nejobtížnější grafickou techniku tisku z hloubky. Jak už název napovídá, princip mědirytu spočívá ve vyrytí kresby ocelovými rýtky do hladkého povrchu měděné desky. Do takto vzniklých prohloubenin se zatírá tisková barva, kterou pak při tisku za velkého tlaku přebírá navlhčený papír. Pro mědiryt se užívají poměrně tenké desky (1-2 mm), hlavními nástroji jsou ocelová rydla z jedné strany seříznutá. Práce vyžaduje soustředěnost, zručnost v zacházení s rydlem a dobrý zrak. Opravy jsou velmi obtížné, protože vyryté linie nelze ničím zaplnit, ani vyříznout a nahradit novým materiálem.
Nejstarší mědiryty pocházejí z poloviny 15. století. Prvním významným umělcem byl Martin Schongauer, k jeho následovníkům patřil Albrecht Dürer, který na počátku renesance techniku mědirytu dovedl k dokonalosti. S rozšířením knihtisku nastal velký rozvoj mědirytu jako reprodukční techniky.