Letos vzniklo 21 tisků málo používané grafické techniky – krejónové manýry. Každý z kousků je jedinečný podobně jako náhodnost v házení kostek. Tak ať nám tento rok vrhne jen samé dobré události.
Krejónová manýra (francouzsky Manière de crayon) je rytecká technika, patří tedy do technologie tisku z hloubky stejně jako třeba suchá jehla nebo lept, kdy se tiskne obraz vyhloubený pod povrch tiskové formy.
Krejónová manýra vznikla v první polovině 18. století ve Francii. Říká se jí také křídová technika, protože původně sloužila k reprodukci uhlových kreseb a pastelů. Málokdy se používá samostatně, obvykle se kombinuje se suchou jehlou. Do hladké plochy kovové destičky se pomocí speciálních drsnících nástrojů – rulet a molet vyrývá půltónová kresba. Rulety i molety mají nespočet rozličných tvarů, je tedy potřeba vybírat vždy vhodný nástroj a jejich kombinací dosáhnout požadovaného obrazu. Barva se po nanesení na výslednou destičku otře, naplní tedy pouze rýhy a povrch zůstane čistý. Tiskne se na vlhký papír. V lisu se papír vtlačí do rýh a barva se do něj vsákne.